Trudnoća i dojenje

Rak dojke može se pojaviti tokom trudnoće, iako je to rijetko. Dijagnoza raka dojke kod trudnica i dojilja može biti izazovna zbog otečenosti dojki koja ometa pravovremeno otkrivanje bolesti. Žene sa porodičnom historijom raka dojke trebaju biti posebno oprezne i redovito se pregledavati.
Rađanje i liječenje raka dojke tokom trudnoće
Mnoge žene s dijagnozom raka dojke tokom trudnoće uspješno završe cijeli termin trudnoće i nemaju problema tokom porođaja. Planiranje porođaja ovisi o vrsti liječenja koje žena treba, kao i o očekivanom terminu porođaja. Ako postoji mogućnost prijevremenog porođaja, ženi će biti ponuđen kurs injekcija steroida kako bi se pomogao razvoj pluća bebe i smanjila mogućnost respiratornih problema.
Dojenje tokom i nakon tretmana raka dojke
Ako vam je dijagnosticiran rak dojke tokom ili ubrzo nakon trudnoće, važno je konzultirati se s vašim timom za liječenje o mogućnostima dojenja. Ako ste dojili kada vam je dijagnosticiran rak dojke, savjetovat će vam da prestanete s dojenjem. Ukoliko imate pitanja o dojenju, vaš tim za liječenje, uključujući babicu, može vam pružiti savjete i podršku u vezi s vašom specifičnom situacijom i tretmanom.
Dojenje nakon operacije dojke
Dojenje može biti moguće nakon operacije dojke, no važno je napomenuti da to nije preporučljivo dok žena prima hemoterapiju, radioterapiju, hormonsku ili ciljanu terapiju. Dojenje iz druge, neliječene dojke može biti uspješno, dok dojenje iz dojke koja je bila podvrgnuta liječenju može biti otežano.
Terapija
Za vrijeme i neko vrijeme nakon hemoterapije, savjetovat će vam da ne dojite. Lijekovi koji se koriste u hemoterapiji mogu proći u majčino mlijeko i na taj način naškoditi bebi. Ako ste pri kraju hemoterapije, možda ćete razmisliti o izdajalištvu, ali to mlijeko neće biti sigurno za bebu. Ipak, izdajanje omogućava da nastavite proizvoditi mlijeko za kasnije dojenje.
Tokom radioterapije, mnoge žene mogu proizvoditi mlijeko iz tretirane dojke, ali količina mlijeka obično opada. Dojenje iz dojke koja je bila izložena radioterapiji može povećati rizik od mastitisa, koji je teško liječiti. Dojenje iz druge, neliječene dojke može biti moguće ako žena nije pod terapijama koje utiču na mlijeko.
Ciljana terapija također može prenijeti lijekove u majčino mlijeko, pa se dojenje ne preporučuje dok traje terapija, kao ni najmanje sedam mjeseci nakon nje.
Također, hormonska terapija može prenijeti lijekove u majčino mlijeko i naškoditi bebi, pa se dojenje ne preporučuje dok se koristi.
Dojenje i zdravlje djeteta
Dojenje pruža mnoge zdravstvene prednosti za dijete, uključujući jačanje imunološkog sistema, smanjenje rizika od alergija, te prevenciju infekcija i drugih bolesti. To takođe smanjuje rizik od pretilosti u kasnijem životu, što može smanjiti šanse za razvoj različitih vrsta raka, uključujući rak dojke, pankreasa, endometrija, jednjaka, debelog crijeva i bubrega.
Dojenje i proizvodnja mlijeka
Ako odlučite prestati dojiti, a mlijeko se ne izdojava, proizvodnja mlijeka će prestati nakon nekoliko dana. U početku možete osjetiti nelagodu i bol, ali nošenje grudnjaka za podršku i uzimanje lijekova protiv bolova može pomoći. Ako želite prestati dojiti, najbolje je to raditi postupno, smanjujući broj i dužinu dojenja, kako bi se tijelo prilagodilo i smanjila proizvodnja mlijeka.
Vaše grudi nakon trudnoće
Nakon trudnoće, bez obzira na to jeste li dojili ili ne, vaše grudi će se najvjerojatnije promijeniti. Možete primijetiti promjene u veličini, obliku ili teksturi dojki. To je normalno i dio fizičkih promjena kroz koje žene prolaze tokom različitih faza života. Važno je upoznati kako vaše grudi sada izgledaju i osjećaju se kako biste primijetili bilo kakve nove promjene koje bi mogle ukazivati na zdravstvene probleme, uključujući rak dojke.
Ukoliko ste trudnica ili dojilja i suočavate se s dijagnozom raka dojke, važno je konsultovati se s vašim timom za liječenje i razmisliti o svim opcijama za vaš tretman i dojenje. Pravovremeni pregledi i prilagođeni tretmani ključni su za uspješno liječenje raka dojke i očuvanje zdravlja majke i bebe.
Sadržaj web stranica i mobilnih aplikacija organizacije Think Pink – Zajedno smo jedno je isključivo informativnog karaktera, te ne odgovara za propuste ili greške u sadržaju.
Pročitaj više