Mamografija

Mamografija

Šta je mamografija?

Mamografija je test koji koristi rendgenske zrake za kreiranje slika dojke. Radiolog obučen da čita mamografske nalaze proučava slike i traži znakove karcinoma dojke. Slike se pohranjuju na računar. To se zove digitalna mamografija. Pošto se digitalne slike gledaju na računaru, mogu se osvijetliti ili potamniti, a određeni dijelovi se mogu uvećati i detaljnije pogledati.

Za koga je namjenjena mamografija?

Skrining pregledi za karcinom dojke koriste se za otkrivanje karcinoma dojke kod osoba koje nemaju znakove upozorenja ili simptome. Sve u svemu, mamografija je najefikasnija metoda koja se danas koristi za otkrivanje karcinoma dojke kod većine žena. Može otkriti karcinom u ranoj fazi, kada su šanse za dugotrajno izlječenje najveće.

Koliko traje mamografija?

Pregled traje otprilike 15 minuta.

Šta mamografija može pokazati:

  1. Benigna stanja dojke
  2. Kalcifikacije i mikrokalcifikacije
  3. Arhitektonska distorzija
  4. Duktalni karcinom in situ (DCIS)
  5. Invazivni karcinom dojke

Praćenje nakon abnormalnog nalaza mamografije

Ako nalaz pokaže nešto abnormalno, trebat će vam naknadni testovi kako biste provjerili da li se radi o karcinomu dojke ili ne. Većina abnormalnih nalaza nisu karcinom dojke.
Za većinu žena, kontrolni testovi će pokazati normalno tkivo dojke dok će za druge žene, kontrolni testovi pokazati benigno (nekancerogeno) stanje dojke.
Mali broj žena će imati karcinom dojke, važno je da uradite dodatne testove bez odlaganja, jer na taj način, ukoliko imate karcinom dojke, trebate ga liječiti što je prije moguće.

Benigna (ne kancerogena) stanja dojke
Neka uobičajena benigna stanja dojki, kao što su ciste i fibroadenomi, mogu se pokazati na nalazu mamografije kao okrugle ili ovalne mrlje s jasno izraženim granicama. Ove promjene nisu zabrinjavajuće za karcinom, a ovi nalazi nisu abnormalni.

Kalcifikacije i mikrokalcifikacije
Kalcifikacije su komadići kalcija koji se mogu pokazati na nalazu mamografije kao male, svijetle bijele mrlje. Većina kalcifikacija je benigna (nekancerogena), međutim, određeni obrasci kalcifikacija su sumnjivi i potrebno ih je dodatno testirati. Čvrste grupe ili linije sitnih kalcifikacija (mikrokalcifikacije) mogu biti znak karcinoma dojke.
Kalcifikacije su česte, posebno nakon 50. godina, te mogu biti povezane s ranijim ozljedama dojke ili mastitisom (infekcija u dojci). Kod žena koje su u prošlosti liječene od karcinoma dojke, kalcifikacije mogu biti povezane s prošlom operacijom dojke ili terapijom zračenjem.

Duktalni karcinom in situ (DCIS)
Duktalni karcinom in situ (DCIS) je neinvazivni karcinom dojke. Na nalazu, DCIS obično izgleda kao skup mikrokalcifikacija.
Iz mamografije može biti teško znati da li je klaster DCIS ili invazivni karcinom dojke. 

Invazivni karcinom dojke
Invazivni karcinom dojke može izgledati kao bijela mrlja ili masa na mamografskom nalazu. Ćelije tumora koje su započele u mliječnom kanalu ne ostaju unutar jasnih granica kanala. Umjesto toga, oni napadaju obližnje tkivo dojke. Spoljne ivice ovih ćelija izgledaju nejasne ili šiljaste.

Mamografske slike
Kao i druge rendgenske slike, mamografi se pojavljuju u nijansama crne, sive i bijele, ovisno o gustini tkiva. Veoma gusto tkivo, poput kosti, se na rendgenskom snimku pokazuje kao bijelo. Salo izgleda tamno sivo na rendgenskom snimku. Karcinom dojke i neka benigna stanja dojki su gušći od masnog tkiva i na mamografu se pojavljuju svjetlije nijanse sive ili bijele.

Gusto tkivo dojke
Gusto tkivo dojke može izgledati svijetlo sivo ili bijelo na mamografu. Ovo može otežati uočavanje abnormalnih nalaza na mamografu. Mlađe žene obično imaju gusto tkivo dojke, pa je njihov mamograf teže čitati nego mamograf starijih žena. Nakon menopauze, gustina grudi se može smanjiti, što olakšava čitanje mamografa. Neke grudi su uglavnom masne, a neke grudi su uglavnom guste.

Gustina grudi nakon menopauze
Gustoća grudi može se smanjiti nakon menopauze i kod žena koje prolaze kroz prirodnu menopauzu i kod mlađih žena koje su u menopauzi nakon operacije uklanjanja jajnika (ooforektomija).
Za žene koje koriste hormonsku terapiju u menopauzi, gustina grudi se možda neće smanjiti sve dok ne prestanu koristiti hormonsku terapiju. Ova terapija se još naziva i postmenopauzalna hormonska terapija i hormonska nadomjesna terapija.

Sadržaj web stranica i mobilnih aplikacija organizacije Think Pink – Zajedno smo jedno je isključivo informativnog karaktera, te ne odgovara za propuste ili greške u sadržaju.

Pročitaj više