Promjene ženskog tijela
Promjene tokom djetinjstva i tinejdžerskih godina
Tokom djetinjstva, djevojčice imaju mali dio nezrelog tkiva dojke.
Tokom puberteta, hormoni koje proizvode jajnici i hipofiza (dio mozga koji kontroliše rast i drugih žlijezda u tijelu) uzrokuju rast grudi. To uzrokuje da se mliječni kanali protežu i postaju više razgranati. Tkivo dojke se zatim razvija u zreo sistem lobula i kanala.
Dojke kod zrelih žena
Odrasle žene imaju 15-20 režnjeva u svakoj dojci, a svaki režanj ima 20-40 lobula. Mali mliječni kanalići su pričvršćeni za lobule i ovi kanali se spajaju kao grane stabljike grožđa, postepeno formirajući veće kanale.
U svakoj dojci postoji oko 10 sistema kanala, svaki sa svojim otvorom na bradavici - iako je dojka zrela nakon puberteta, tkivo dojke ostaje neaktivno do trudnoće.
Trudnoća i dojenje
Tokom trudnoće, lobuli rastu i počinju proizvoditi mlijeko. Mlijeko se zatim pušta u kanale kako bi majka mogla dojiti svoju bebu. Mišićno tkivo u bradavicama im omogućava da postanu uspravne kao odgovor na stimulaciju ili dojenje. Mišićno tkivo oko lobula pomaže da se mlijeko istiskuje u kanale.
Žlijezde na areoli (zasjenjeni krug kože oko bradavice) oslobađaju male količine tekućine tokom dojenja kako bi podmazale bradavicu.
Promjene tokom menopauze
Nakon menopauze (kada jajnici prestanu da proizvode hormone, a žena prestane da ima menstruaciju) broj lobula se smanjuje, a oni koji ostaju, smanjuju se u veličini.
Kako se tkivo dojke smanjuje tokom menopauze, može se smanjiti i gustina grudi.
Prije menopauze, grudi imaju više tkiva dojke nego masti (veća gustina grudi), dok nakon menopauze, grudi obično imaju više masti nego tkiva dojke (manja gustina grudi).
Ova prirodna promjena gustine grudi olakšava čitanje ženskih mamografija nakon menopauze.
Sadržaj web stranica i mobilnih aplikacija organizacije Think Pink – Zajedno smo jedno je isključivo informativnog karaktera, te ne odgovara za propuste ili greške u sadržaju.
Pročitaj više