Karcinom dojke kod muškaraca

Karcinom dojke kod muškaraca

Karcinom dojke je maligno oboljenje koje se javlja uglavnom kod žena. Međutim, iako vrlo rijetko, bolest se javlja i kod muškaraca (1% svih otkrivenih karcinoma dojke je otkriveno kod muškaraca).  Većina muškaraca koji obolijevaju od karcinoma dojke imaju više od 60 godina, iako i mlađi muškarci mogu biti pogođeni bolešću.

Dječaci i djevojčice u ranoj životnoj dobi imaju slično tkivo dojke. Međutim rast i razvoj grudi kod muškaraca nije toliko kompleksan kao kod žena. U pubertetu, povišen nivo hormona testosterona i smanjenje hormona estrogena i progesterona, kod muškaraca dovodi do zastoja razvoja grudi.

Grudi kod muškaraca imaju mliječne kanale (ductuse) ali oni nisu razvijeni, kao ni lobuli, koji često izostaju (vidjeti Anatomija dojke).

Bez obzira na navedeno, problemi sa dojkama, uključujući i karcinom dojke se mogu javiti i kod muškaraca.

Znakovi i simptomi karcinoma dojke kod muškaraca

Najčešći simptom je kvržica u predjelu grudi koja je često bezbolna ili zadebljanje u području prsa.

U svakom slučaju, bilo koja promjena na dojci ili na bradavici, može biti znak upozorenja na karcinom dojke:

  • Promjena veličine ili oblika dojke
  • Udubljenje, nabor ili crvenilo kože na dojci
  • Svrbež, ljuskaste ranice ili osip bradavice
  • Uvučena bradavica ili drugi dijelovi dojke
  • Iscjedak iz bradavice

Ovi simptomi mogu biti znakovi i beningnih (nekancerogenih) stanja dojke, kao što su:

  • Ginekomastija
  • Klinefelterov sindrom

Nije svaka promjena na dojci karcinom dojke, ali vas svaka promjena obavezuje da se konsultujete sa vašim ljekarom. 

Dijagnostika

Posjetite svog doktora opće prakse ako imate bilo kakve simptome ili uočite bilo kakvu promjenu na dojkama. Doktor opće prakse će vas po potrebi uputiti na dodatne dijagnostičke procedure.

Vrste tretmana

Postoji niz različitih tretmana za karcinom dojke kod muškaraca. Vaši doktori će razmotriti i predložiti vam najbolji tretman na osnovu informacija dobijenih iz dijagnostičkih pretraga. Tretman će ovisiti o nizu faktora kao što su između ostalog:

  • Tip karcinoma dojke
  • Stadij karcinoma: veličina karcinoma i koliko se daleko proširio
  • Stepen karcinoma: koliko su ćelije karcinoma različite od normalnih ćelija i koliko brzo rastu
  • Da li je karcinom pozitivan ili negativan na receptor estrogena
  • Da li je karcinom HER2 pozitivan ili negativan

 Pročitaj više o tretmanima karcinoma dojke.

Iako ne postoje saznanja šta tačno uzrokuje nastanak karcinoma dojke i kod koga će se razviti, neke stvari koje mogu povećati rizik od nastanka karcinoma dojke kod muškaraca su poznate:

  • Starija životna dob
  • Mutacije gena BRCA1 i BRCA2
  • Porodična historija karcinoma dojke
  • Ginekomastija 
  • Klinefelterov sindrom 
  • Prekomjerna tjelesna težina i gojaznost

Tipovi karcinoma dojke kod muškaraca

Većina karcinoma dojke kod muškaraca su Invazivni duktalni karcinomi dojke (IDC), karcinomi koji nastaju u mliječnim kanalima - ductusima.

Manje od 2% karcinoma dojke kod muškaraca su Invazivni lobularni karcinomi dojke (ILC), karcinomi koji nastaju u lobulima dojke.

Neinvazivni karcinom dojke - Duktalni karcinom in situ (DCIS), Inflamatorni karcinom dojke i Pagetova bolest dojke su vrlo rijetki karcinomi kod muškaraca.

Muškarci mogu naslijediti BRCA2 nasljednu gensku mutaciju od svojih roditelja. Muškarac koji ima nasljednu BRCA2 gensku mutaciju, može prenijeti ovu mutaciju i na sinove i na kćerke.

BRCA2 nasljedna genska mutacija i rizik od nastanka karcinoma

Muškarci koji imaju BRCA2 nasljednu gensku mutaciju, i u manjem omjeru muškarci koji imaju BRCA1 nasljednu gensku mutaciju su u povećanom riziku od nastanka karcinoma dojke.

Muškarci sa BRCA1 i BRCA2 nasljednim genskim mutacijama su također u povećanom riziku od nastanka raka prostate, gušterače i melanoma (odnosi se samo na BRCA2 genske mutacije).

Utvrđivanje BRCA1 i BRCA2 nasljednih genskih mutacija se vrši genetskim testiranjem. Genetsko testiranje se preporučuje muškarcima sa dijagnosticiranim karcinomom dojke kako bi se utvrdilo da li imaju nasljednu gensku mutaciju, što može biti od značaja za članove njihove porodice u slučaju postojanja nasljednih genskih mutacija.

Porodična historija

Bez obzira da li muškarac ima ili nema BRCA1 i BRCA2 nasljednu gensku mutaciju, porodična historija karcinoma dojke povećava rizik od nastanka ovog oboljenja. 

Razvoj grudi kod dječaka

Tkivo dojke se razvija u maternici. Za to vrijeme, dojke formiraju male razgranate cijevi (kanale) iza bradavice. Do tinejdžerskih godina i puberteta, tkivo dojke kod dječaka i djevojčica je isto. Međutim, u pubertetu, povećani nivoi hormona utiču na dalji razvoj tkiva dojke. Kod djevojčica, hormon estrogen uzrokuje rast grudi i stvaranje žlijezda koje proizvode mlijeko na krajevima kanala. Kod dječaka, o kraja tinejdžerskih godina obično dolazi do rasta nivoa hormona testosterona koji zaustavlja efekat hormona estrogena na tkivo dojke, te se dojka obično spljošti.

Ginekomastija

Ginekomastija je povećanje tkiva dojke kod muškaraca. To je benigno stanje koje uglavnom pogađa dječake tinejdžere i starije muškarce, ali generalno može utjecati na muškarce u bilo kojoj dobi. Dva od tri dječaka tinejdžera razviju određeni stepen ginekomastije. Međutim, u devet od deset slučajeva povećane grudi se vremenom same smanje. Ginekomastija može zahvatiti jednu ili obje dojke. Područje može biti osjetljivo na dodir ili bolno.

Ginekomastija nastaje kao rezultat hormonalnog disbalansa u tijelu. Kod dječaka u pubertetu može doći do prolazne ginekomastije, koja nestaje rastom nivoa testosterona. Također ginekomastiju može uzrokovati i upotreba određenih lijekova, gojaznost i drugi vidovi hormonalnog disbalnsa.

Ginekomastija se u većini slučajeva ne liječi, osim ukoliko izaziva bol ili ukoliko se želi smanjiti tkivo dojke. Međutim, važno je da se obratite svom liječniku ako se grudi povećaju ili postanu bolne, ili ako imate neke nove simptome. Kod nekih ljudi, izbacivanje faktora koji uzrokuju ginekomastiju (kao što je promjena lijekova, smanjenje viška tjelesne masti) je sve što je potrebno za prestanak rasta i smanjenja tkiva dojke. 

    Klinefelterov sindrom je rijetko stanje kod kojeg se dječaci rađaju s dodatnim X hromosomom (umjesto XY hromosoma, imamo XXY hromosome). Hromosomi su paketi gena koji se nalaze u svakoj ćeliji u tijelu. Dječaci i muškarci s Klinefelterovim sindromom su genetski muškarci i često neće shvatiti da imaju ovaj dodatni hromosom. Međutim, on može uzrokovati probleme koji mogu zahtijevati liječenje. 

    Muškarci sa Klinefelterovim sindromom imaju visoke koncentracije hormona estrogena. Klinefelterov sindrom povećava rizik od nastanka karcinoma dojke kod muškaraca.

    Sadržaj web stranica i mobilnih aplikacija organizacije Think Pink – Zajedno smo jedno je isključivo informativnog karaktera, te ne odgovara za propuste ili greške u sadržaju.

    Pročitaj više