Screening programi

Screening programi

Najčešće metode za otkrivanje raka dojke su skrining mamografija i klinički pregledi dojki. Skrining testovi koriste se za otkrivanje raka dojke kod osoba koje nemaju znakove upozorenja ili simptome.

Što je skrining mamografija?

Skrining mamografija je test koji koristi rendgenske zrake za pravljenje slika dojki. To je najučinkovitiji skrining test koji se danas koristi za otkrivanje raka dojke kod većine žena. Skrining mamografija može otkriti rak dojke u ranoj fazi, ponekad i nekoliko godina prije pojave simptoma. Također, procjenjuje se da više od 90% žena može biti izliječeno ako se karcinom otkrije u ranoj fazi i ako se na vrijeme započne odgovarajuća terapija.

Kada se preporučuje skrining test za rak dojke?

Žene s prosječnim rizikom

  • Razgovarajte s ljekarom o tome koji su skrining testovi pravi za vas.
  • Radite mamografiju svake godine počevši od 40. godine ako ste u grupi prosječnog rizika.

Žene s većim rizikom
Ako imate veći rizik od raka dojke, razgovarajte sa svojim ljekarom o tome koji su testovi pravi za vas i kada treba da počnete sa pregledima. Možda će biti potrebno da počnete ranije i da se testirate češće nego žene s prosječnim rizikom.

Muškarci s većim rizikom
Ako ste muškarac i imate nasljednu mutaciju gena BRCA1 ili BRCA2, postoje posebne preporuke za skrining raka dojke i nekih drugih vrsta raka.

Što možete očekivati na dan skrining mamografije?

Skrining mamografija traje oko 15 minuta. Nosite odjeću koja se lako skida. Izbjegavajte korištenje dezodoransa, parfema, pudera ili losiona ispod pazuha ili na dojci, jer ti proizvodi mogu da se prikažu na mamografiji i otežaju njezino čitanje.

Je li skrining mamografija bolna?

Možda ćete osjetiti pritisak, ali mamografija ne bi trebala boljeti. Obavijestite tehničara ako imate bilo kakve nedoumice ili ako osjećate nelagodu tijekom testa.

Koji su mogući nalazi na mamografiji?

Mamografija može pokazati:

  • Nema znakova raka dojke.
  • Benignu (nekancerogenu) promjenu.
  • Gustoću tkiva dojke.
  • Abnormalnosti, poput kalcifikacija, koje zahtijevaju dodatne testove kako bi se isključio rak.

Testovi nakon abnormalnih nalaza

Za većinu žena rezultati mamografije bit će dobra vijest, bez znakova raka dojke. Međutim, ako mamografija pokaže nešto abnormalno, potrebni su dodatni testovi da bi se utvrdilo je li riječ o raku dojke. Nekad se rak dojke može isključiti dodatnim dijagnostičkim mamogramom, ultrazvukom dojki ili magnetnom rezonancom (MRI).

Sadržaj web stranica i mobilnih aplikacija organizacije Think Pink – Zajedno smo jedno je isključivo informativnog karaktera, te ne odgovara za propuste ili greške u sadržaju.

Pročitaj više