Karcinom dojke kod mlađih žena

Karakteristike raka dojke kod mladih žena
Kod mlađih žena rak dojke često ima sljedeće karakteristike:
- Brz rast – Tumori su često agresivniji.
- Visok gradus – Što ukazuje na veću vjerojatnoću povrata bolesti.
- Negativan hormonski receptor – Manje opcija za ciljanu terapiju.
Zbog ovih karakteristika, rak dojke kod mladih žena može zahtijevati intenzivnije tretmane, uključujući kemoterapiju. Pored toga, dijagnoza se često postavlja u kasnijem stadiju jer mamografija nije rutinska pretraga za žene mlađe od 40 godina.
Kako se liječi rak dojke kod mladih žena?
Vaš tim za liječenje će uzeti u obzir mnoge različite faktore prilikom odlučivanja o najboljem tretmanu za vas. Tretmani uključuju:
- Operaciju
- Kemoterapiju
- Radioterapiju
- Hormonsku terapiju
- Ciljanu terapiju
- Supresiju jajnika
Određene terapije mogu biti posebno prilagođene ženama koje nisu prošle menopauzu, uzimajući u obzir njihovu plodnost i dugoročno zdravlje.
Nuspojave liječenja
Liječenje raka dojke može uzrokovati brojne nuspojave. Neki su privremeni i nestaju nakon završetka liječenja, dok su drugi dugotrajniji. Specifični izazovi za mlađe žene uključuju:
- Probleme s plodnošću – Kemoterapija i hormonska terapija mogu utjecati na funkciju jajnika.
- Simptome menopauze – Uključuju valunge, noćno znojenje i promjene raspoloženja.
- Povećan rizik od osteoporoze – Zbog smanjene razine estrogena.
Preživljavanje i prognoza
Uz pravovremeno i odgovarajuće liječenje, mnoge mlade žene s rakom dojke imaju dobre izglede za preživljavanje. Međutim, ukupna prognoza može biti lošija nego kod starijih žena, upravo zbog agresivnijih karakteristika tumora.
Važno je napomenuti da veličina tumora nije najznačajniji faktor za prognozu. Biomarkeri poput statusa hormonskih receptora i HER2 statusa igraju veću ulogu u procjeni toka bolesti i izbora liječenja.
Genetski rizici
Mlade žene s dijagnozom raka dojke imaju povećan rizik od nasljednih genetskih mutacija, poput BRCA1 i BRCA2. Genetsko testiranje može pružiti vrijedne informacije o riziku od ponovnog oboljenja i pomoći u donošenju odluka o preventivnim mjerama.
Očuvanje plodnosti
Rak dojke i njegovo liječenje mogu imati značajan utjecaj na plodnost:
- Kemoterapija može oštetiti jajnike, dovodeći do privremenog ili trajnog gubitka menstruacije.
- Hormonske terapije mogu izazvati privremene promjene u menstrualnom ciklusu.
- Kombinacija terapija može skratiti vremenski okvir za planiranje trudnoće.
Opcije za očuvanje plodnosti:
- Zamrzavanje jajnih stanica prije liječenja.
- Privremena zaštita jajnika tijekom kemoterapije kako bi se smanjio rizik od trajne menopauze.
Mogućnost trudnoće nakon liječenja
Žene koje žele imati djecu nakon liječenja mogu razmotriti pauzu u hormonskoj terapiji, uz stručni nadzor. Nedavne studije su pokazale da privremeni prekid terapije radi trudnoće ne povećava rizik od povrata bolesti.
Međutim, važno je razgovarati s onkologom i specijalistom za plodnost kako bi se procijenio individualni rizik i planirala trudnoća.
Psihološki i emotivni aspekti
Dijagnoza raka dojke u mlađem životnom dobu nosi i značajan psihološki teret. Podrška porodice, prijatelja i stručnih savjetnika ključna je za mentalno zdravlje i kvalitetu života tijekom liječenja i oporavka.
Rak dojke kod mladih žena zahtijeva individualni pristup koji uzima u obzir medicinske, emotivne i reproduktivne potrebe. Informiranje, planiranje i bliska saradnja sa zdravstvenim timom mogu značajno doprinijeti uspješnom liječenju i kvaliteti života nakon dijagnoze.
Plodnost kod žena
Žene se rađaju sa određenim brojem jajnih ćelija u jajnicima (ne proizvode nove). Dok žena uđe u pubertet, broj jajnih stanica koje ima će se smanjiti, a broj će se i dalje smanjivati kako ona stari.
Generalno, kvalitet jajnih ćelija takođe se smanjuje kako žena stari, što može uticati na plodnost. Svakog mjeseca ženski jajnici otpuštaju najmanje jedno jaje. Trudnoća nastaje ako se jajna ćelija oplodi spermom. Ako jajna ćelija nije oplođena, imate menstruaciju. Jajnici prestaju da otpuštaju jajne ćelije, a mjesečne menstruacije prestaju kada žena dostigne menopauzu oko 51. godine, iako studije pokazuju da će žene s izmijenjenim genom za karcinom dojke (BRCA) doživjeti raniju menopauzu.
Stimulacija jajnika da proizvedu više jajnih ćelija
Očuvanje plodnosti može uključivati stimulaciju vaših jajnika da proizvode jajne ćelije i pomažu im da sazriju. Ovo je poznato kao stimulacija jajnika. Sakupljanje više jajnih ćelija povećaće šanse za trudnoću u budućnosti.
Trebat će vam svakodnevne injekcije hormona kako biste pomogli vašim jajnicima da proizvedu više jajnih stanica nego inače. Zaustavlja se prirodna ovulacija. Injekcije hormona povećavaju količinu estrogena u vašem tijelu. Neke žene su zabrinute zbog efekta koje bi to moglo imati na njihov karcinom dojke. Lijekovi protiv karcinoma dojke poput letrozola i tamoksifena često se koriste zajedno sa injekcijama hormona. Upotreba letrozola i tamoksifena povećava broj proizvedenih jajnih ćelija i smanjuje nivo hormona koji cirkulišu u telu tokom liječenja plodnosti.
Zamrzavanje embriona – vantjelesna oplodnja (IVF)
Zamrzavanje embriona je najefikasniji način očuvanja plodnosti. Stope uspješnosti vantjelesne oplodnje (IVF) rastu iz godine u godinu. IVF uključuje uzimanje hormonskih lijekova za stimulaciju jajnika (stimulacija jajnika). Kada se embrioni kreiraju pomoću vaših jajnih ćelija i sperme vašeg partnera, oni legalno pripadaju vama oboma. Oboje ćete morati dati pristanak za pohranjivanje i korištenje svih embrija. Ako se u budućnosti razdvojite i vaš partner povuče svoj pristanak, nećete moći koristiti embrije i oni bi morali biti uništeni. Neke žene u vezama pohranjuju jajašca kao i embrije kako bi zadržale mogućnosti dostupnim za budućnost. Ako ste samac ili ste u istospolnoj vezi, možete odabrati da koristite spermu donatora. IVF proces može povremeno odgoditi kemoterapiju na kratko vrijeme.
Preimplantaciona genetska dijagnoza (PGD)
Žene za koje se zna da su naslijedile izmijenjeni gen za karcinom dojke koji povećava rizik od karcinoma dojke i zabrinute su da će to prenijeti na buduću djecu, možda žele razgovarati sa svojim genetskim savjetnikom o mogućnosti preimplantacijske genetske dijagnoze. To uključuje prolazak kroz IVF ciklus i provjeru embriona na naslijeđeni izmijenjeni gen prije nego što ih zamrznete. Koriste se samo embrioni koji nisu zahvaćeni izmijenjenim genom karcinoma dojke.
Sadržaj web stranica i mobilnih aplikacija organizacije Think Pink – Zajedno smo jedno je isključivo informativnog karaktera, te ne odgovara za propuste ili greške u sadržaju.
Pročitaj više