
Think Pink Mreža: Snaga zajedništva, inspiracije i podrške
Proteklog vikenda održan je trodnevni sastanak članica Think Pink Mreže, sa učešćem predsjednica iz 17 udruženja žena oboljelih od karcinoma dojke iz cijele Bosne i Hercegovine.
Prvi ovogodišnji trodnevni sastanak Think Pink Mreže je održan proteklog vikenda.
Tokom sastanka smo izvršili evaluaciju prošlogodišnjih aktivnosti i postignutih rezultata, te aktivno radili na planiranju ovogodišnjeg zajedničkog djelovanja, naših Think Pink Dana zdravlja, Paketića prve pomoći za svaku novooperisanu ženu od karcinoma dojke u BiH, naših Edukativnih predavanja za mlade, kao i provedbi i pružanju kontinuirane psihosocijalne potpore u saradnji sa našim članicama iz 17 udruženja žena liječenih i oboljelih od karcinoma dojke iz cijele BiH.
Planiranje novih inicijativa i projekata teklo je uz mnogo energije i entuzijazma, jer svi dijelimo isti cilj – pružiti ženama širom Bosne i Hercegovine bolju informiranost i podršku na njihovom putu kroz liječenje i oporavak, kroz preventivne programe osnažiti generalno zdravlje žena, te edukovati mlade o ženskom zdravlju, važnosti redovnih pregleda i ranog otkrivanja karcinoma, sa ultimativnim ciljem - smanjenjem broja karcinoma dojke u kasnoj fazi, te povećanju stope uspješno izliječenih osoba suočenih kako sa karcinom dojke, tako i sa karcinomom grlića materice.
Osnaživanje članica naše Think Pink Mreže u svim aspektima je jedan od veoma važnih ciljeva našeg rada, jer samo snažna lokalna udruženja mogu donijeti promjene u svojim sredinama.
Kroz inspirativnu Kintsugi radionicu, koju je vodila naša psihoterapeutkinja Mirela Popaja Hadžić smo spoznali dijelove sebe, ali i dodatno se međusobno povezali i osnažili za buduće izazove koje nam svakodnevnica nosi.
Kintsugi terapija zagovara koncepte prihvatanja i kontemplacije nesavršenosti. Ovaj pristup emocionalnom iscjeljenju i osobnom rastu temelji se na japanskoj Kintsugi filozofiji popravljanja razbijene keramike zlatnim nitima.
Ova jedinstvena radionica isprepliće mudrost Kintsugija i logoterapije, a stavlja fokus na prihvaćanje života takav kakav je, dajući mu potpuno novi smisao. Također budi u nama intuitivni način razmišljanja o rješenjima i prihvaća cjelovitije perspektive i mogućnosti. Kroz kintsugi terapiju dolazimo do ideje da se ljepota može naći u nesavršenosti. Lom je prilika. A primjena ove vrste razmišljanja na naše slučajeve „neuspjeha“ u vlastitom životu može biti od velike pomoći, ali i dovodi nas do nove životne perspektive i promjene iz unutra prema van.
Jedan od načina osnaživanja je osnaživanje kroz edukaciju i usvajanje novih znanja. Dr. Amil Družić, sa Klinike za onkologiju, KCUS je kroz veoma interesantno predavanje na teme HPV virusa u korelaciji sa rizikom od nastanka karcinoma grlića materice i drugih karcinoma koje mogu izazvati različiti tipovi HPV virusa, i kod žena i kod muškaraca, pružio nove informacije koje se tiču prevencije, zaštite i ranog otkrivanja karcinoma grlića materice i drugih kancera izazvanih HPV virusima.
To je bila i prilika za veoma interaktivnu i konstruktivnu diskusiju učesnica na pomenute teme. Kao mladi Ambasador Evropskog kodeksa protiv raka za BiH, dr. Amil je pojasnio 12 ključnih preporuka pomenutog Kodeksa.
Ovi susreti nisu samo prilika za strateško promišljanje i edukaciju, već i za zajedništvo, povezivanje i emocionalnu podršku koja nas sve čini jačima. Hvala našim predstavnicama Udruženja iz cijele BiH na dolasku i aktivnom učešću.